fbpx
Източно-европейска Школа по Остеопатия в България
 

Тялото помни всичко

Клише, и да!

Всеизвестни са фактите и проучванията, доказващи как емоциите влияят на ума, психиката и тялото, но ето в частност един любопитен факт – усещането за стрес “преминава” през съзнанието за секунда-две, но това не е известно на тялото. Тялото “заключва” това усещане и то остава в него докато човек не направи необходимото за да го освободи.

В повечето случаи мозъка е забравил, но тялото помни! 

Емоционалните стресови състояния или психологическите травми (като траур, страх, безпокойство, гняв, обида или др. травматични преживявания), предизвикват физиологични реакции, които се “запечатват” в определени части на тялото и остават там дълго време.

Връзката между емоциите и физическото състояние е позната с медицинския термин Психосоматика( от гръцки влиянието на душа/ум (psyche) върху тяло (soma), използван за първи път от немския лекар д-р Хайнрот през 1818 г. Още в древни времена  Аристотел е наблюдавал връзката между ума и тялото, констатирайки, че емоции като гняв, страх, кураж и радост засягат тялото на физическо ниво.

А като заговорихме за стрес, то той може да доведе до повишен мускулен тонус(плътни мускулни маси) и спазми, повишено вътрешно напрежение в тялото, хронични болки, болка в гърба или врата, скованост и затруднено движение. Друг пример е потиснатият гняв, който се свързва с проблеми с черния дроб, а тревожността със стомашни проблеми.


ОСТЕОПАТИЯта
  разглежда човека като цялостна интегрирана система, в която тялото, умът и емоциите са неразривно свързани. Този подход (както при Психосоматика) е базиран на разбирането, че натрупаните емоционални напрежения и психични травми водят до физически симптоми като блокажи, болка или дисфункция, и обратно (Соматопсихика). Всички тези блокажи пречат не само на естественото движение на течности и енергия, но дори и на тялото да диша “свободно”.

“Тялото помни всичко” е концепция, която е в основата на ОСТЕОПАТИЯта, а именно физическите и емоционални преживявания, травми, блокажи и спазми оставят трайни следи в тялото, които могат да влияят на здравето дори много години след тяхното настъпване. 

Архивът от емоционални спомени е дълбоко и дълготрайно запечатан в тялото”

Взимайки предвид друг основен принцип в ОСТЕОПАТИЯта, а именно взаимосвързаността между всички части и структури, вече знаем, че дисфункция в кости, мускули и стави ще повлияе както на вътрешните органи, така и на нервната система, и на кръвния и лимфен поток.

Как тялото “помни”?

Ето няколко доказани връзки между емоциите и придружаващите ги физиологични промени: страха е съпроводен от сърцебиене; гнева от ускорен пулс, както и от повишаване на кръвното налягане и промяна във въглехидратния метаболизъм; отчаянието от дълбоки въздишки. Физиологичните феномени са резултат от сложно мускулно взаимодействие под влияние на нервни импулси, които пък от своя страна се проявяват чрез експресивни мускули на лицето и на диафрагмата при смях; чрез слъзни жлези при плач; чрез сърцебиене при страх. 

Продължителната във времето физическа реакция, предизвикана от определена мисъл или емоция, както казахме, се “заключва” в тялото. 

Освен гореспоменатите емоционални състояния и психологически травматични събития, от значение са и физическите травми и блокажи.

Преживявания като инцидент, падане или операция могат да доведат до промени в структурите и функциите на тялото. 

Например: мускулни контрактури и спазми могат да възникнат в отговор на болка или физически наранявания и да продължат да съществуват, дори когато болката от травмата вече е отминала. От своя страна мускулни спазми или блокажи могат да доведат до нарушение на нормалната циркулация на кръвта и лимфата, да ограничат движението на ставите, а оттам и до хронични болки.

Постурални дисбаланси и неправилна стойка, както и компенсаторни механизми в тялото, могат да са в следствие на преживени травми или хронично напрежение.

Например: дори след лечението на травмата, мускулите могат да останат в напрегнато състояние, което води до неспособност на тялото да възстанови нормалната си осанка, и тези компенсаторни механизми да предизвикат нови блокажи и болка в други области на тялото, създавайки порочен цикъл.

Как разбираме, че тялото “помни”?

– Повтаряща се болка в една и съща област, особено следствие на стрес.
– Емоционална реакция при физическо въздействие: когато докосването на определени точки на тялото предизвиква неочаквани спомени или емоции.
Трудности при отпускане: хроничното напрежение в тялото може да е индикатор за незавършени вътрешни процеси.

Каква е ролята на ОСТЕОПАТИЯта  в освобождаването на блокажи и спазми?

Изхождайки от принципа, че тялото е цялостна система, при която всички структури – кости, мускули, стави, нерви и вътрешни органи са свързани помежду си и взаимно си влияят, остеопатите използват именно мануални техники, за да възстановят нормалната им подвижност, премахвайки блокажите и облекчавайки болката. 

Основните подходи, които ОСТЕОПАТИЯта  използва, включват:

техники за меко разтягане и мобилизация на засегнатите стави и мускули, което възстановява нормалната подвижност и намалява мускулните спазми, както и освобождава натрупаното напрежение, подпомага нормалния кръвен и лимфен поток за по-бързо възстановяване.
техники за освобождаване на фасцията – съединителната тъкан, която обвива всички мускули и органи в тялото, и която може да бъде ограничена или стегната следствие на травми или стрес. Освобождаването на фасциални ограничения облекчава болката, възстановява нормалната подвижност и подобрява функциите на различни структури и органи в тялото.
диференцирани техники при работа с мускулни спазми за възстановяване на нормалния мускулен тонус. Това включва както директни манипулации на самия мускул, така и работа върху нервната система, за да се регулира мускулната активност.
Техники за коригиране на постурални дисбаланси – коригиране на стойката, които помагат на тялото да се възстанови след травми или дълготрайни компенсаторни механизми. Тези техники включват работа върху гръбначния стълб, таза и други стави, за възстановяване на нормалната подравненост на тялото.
Емоционално освобождаване или т.нар. Телесно-емоционално освобождаване ТЕО (повече ТУК)


ОСТЕОПАТИЯта има за цел да се грижи както за физическите структури, така и за емоционалното благополучие на пациента. Освобождаването на блокажи и напрежение в тялото има дълбок емоционален ефект, което води до
освобождаване на дълго задържани емоции или стрес, а оттам и до значителна психо-емоционална облекченост. 

На база факта, че емоционалният и физически баланс са взаимосвързани, знаем, че колкото и да се грижи човек за тялото, освобождавайки блокажи, докато не “отработи” емоцията, довела до този блокаж, симптома ще се връща отново и отново в тялото. 

Според остеопатичната философия, концепцията за ТЕО е основана на разбирането, че емоционалните травми, преживявания и стрес,  могат да се “запечатат” и съхраняват дълго в тъканите на тялото, особено във фасцията, мускулите и органите, което предизвиква физически дискомфорт, напрежение, дисфункции, хронични болки и ограничения в подвижността.

И в този контекст ОСТЕОПАТИЯта работи и с дълбоки емоционални слоеве, които се отразяват на физическото състояние на пациента.

Да обобщим казаното, илюстрирайки ползите от остеопатичните техники при блокажи, травми и спазми, а именно/

1.Облекчаване на хронични болки: ОСТЕОПАТИЯта може да облекчи болки, свързани с блокажи, мускулни спазми и стари травми, чрез възстановяване на нормалните функции и подвижност, и да предотврати бъдещи проблеми.
2.Подобряване на кръвообращението и лимфната циркулация: Разблокирането на блокажи и спазми подпомага нормалната циркулация на кръвта и лимфата, което води до по-добро снабдяване на клетките с кислород и хранителни вещества, и по-ефективно премахване на токсините.
3.Коригиране на постурата и подобряване на мобилността: ОСТЕОПАТИЯта помага за възстановяване на нормалната стойка и мобилност на тялото, което от своя страна води до по-добро функциониране на стави и мускули.
4.Психо-емоционално облекчение: Остеопатията, като подход, който разглежда тялото и ума като едно цяло, спомага за освобождаване от емоционални блокажи, което се отразява на физическото състояние, като се постига значително психо-емоционално облекчение.
5.Повишаване на енергийния баланс и жизнеността: Когато тялото е освободено от блокажи и спазми, енергийният баланс е възстановен, което води до чувство на лекота, подобрено общо здраве и повишена жизненост и не последно място – тялото има ресурс и потенциал да се самолекува, което води до още един от основните принципи в ОСТЕОПАТИЯта, а именно ролята на остеоапата да подпомага “отключването” този ресурс! 

Целта на остеопата не е да премахва болестите като такива. Той търси начини за връщане към естественото състояние, в което тялото е способно на самовъзстановяване.“ — Андрю Тейлър Стил

В Заключение, концепцията, че тялото помни всичко (включително травми, стрес, блокажи и спазми), е ключова за ролята на остеопата, който “слуша” с ръцете си къде е архива от забравени спомени. 

Всички по-горе изброени техники възстановяват нормалната функция и движение на тялото, а това води не само до облекчение на физическите симптоми, но и до положителен ефект върху психо-емоционалното състояние на човек. Възстановяване на хармонията е ключова за пълноценната работа на вътрешните ресурси, както и за подобрението на цялостното здраве: сън, енергия, настроение. 

Тялото е алманахът на живота, чиито твърди корици и тежки страници омекват и олекват в ръцете на добрия майстор-остеопат!